Besedilo in fotografije: Matjaž Markič

Lachtal je manjše smučišče na avstrijskem Štajerskem, a ni naključje, da mu nekateri pravijo kar štajerski Arlberg. Žičnica Zinken sega do 2.222 m visoko, kar je najvišje smučišče v tej avstrijski deželi.

Podatek o majhnosti moramo slovenski smučarji vzeti z nekaj rezerve – po podatkih Bergfexa je v Lachtalu 26 km smučarskih prog, v Kranjski gori 20 km, na Krvavcu 29 km, na Cerknem 18 km, na Rogli pa 12 km… Med njimi je 16 km rdečih, srednje zahtevnih prog, 7 km lahkih in 3 km zahtevnejših, črnih prog, tako da vsak smučar lahko najde ustrezne zase, veliko jih je primernih tudi za otroke. Proge so vselej, ne glede na siceršnje snežne razmere, zelo dobro pripravljene. Ni naključje, da je Lachtal večkratni zmagovalec kontrole kakovosti smučišč International Ski Area Test, ki jo številni žiranti anonimno vsako leto izvajajo na okrog 50 smučiščih v Avstriji, Italiji, Švici in Nemčiji že 27 let. Lachtal je nedavno med drugim prejel zlati znak kvalitete za pripravo prog, za zasneževanje in oskrbo smučišč, za najboljšo ponudbo za otroke, za sankaško progo…

V Lachtalu se trudijo, da se vsi smučarji dobro počutijo na snegu, opazna je še posebna skrb za otroke, ki prve smučarske korake naredijo na posebnem delu smučišča, namenjenega samo njim. Zanimiva dogodivščina je vijuganje po poti Wildes Lachtal, kjer lahko v bližini šarmantne lesene koče Kleinlachtalhütte srečajo različne gozdne živali (no, makete) od divjega zajca do lisice in jelena. Poleti je tam krožna 4 km dolga doživljajska pot z 19 postajami. Naklonjenost malim smučarjem se pokaže tudi pri družinsko prijaznih cenah – otroci do 6. leta v spremstvu staršev vedno smučajo brezplačno, otroci do 15. leta pa plačajo polovično ceno dnevne vozovnice, ki za odrasle v glavni sezoni znaša 57 €. Na smučišču, s katerega zgornjega dela se v lepem vremenu odpirajo čudoviti razgledi na okoliške gore, sta dve sodobni šest sedežnici ter osem vlečnic na nadmorski višini od 1.600 m do 2.222 m.

Poskrbljeno je tudi za vse, ki se na smučanju radi ustavijo tudi v kateri od lepo urejenih gorskih koč, tam kaj dobrega pojedo in se okrepčajo za nadaljevanje smučarskega dne. Ponudba koč je številna in raznolika, v njih se lahko tudi zgolj odžejate, popijete kavo ali čaj, lahko pa se ustavite tudi na manjši malici ali okusnem kosilu. Že omenjena Kleinlachtalhütte je med najbolj slikovitimi, zaradi svoje lege ob progi Zinken v neposredni bližini parka Wildes Lachtal pa je še posebej priljubljena pri družinah z otroki. Najbolj živahno je na veliki sončni terasi Tanzstatt Hütte, kjer se je mogoče dodatno sprostiti ob živahnih ritmih ali pa se na ležalnikih nastaviti toplim sončnim žarkom. Okusna hrana in prijazna postrežba vas čaka tudi v koči Café Hannes ob spodnji postaji šest sedežnice Lachtal, kjer si ob koncu smučanja lahko privoščite še kozarec hladnega aperol spritza.

V bližini zgornje postaje šest sedežnice Schönberg je na nadmorski višini okrog 1.900 m mogoče opaziti velike vetrnice za proizvodnjo električne energije, ob njih pa še sončno elektrarno. Vetrno elektrarno so zagnali že leta 2002, ko je bila najvišje ležeča takšna elektrarna v Evropi, kasneje so dodali še fotovoltaične panele. Kot nam je povedal direktor žičnic v Lachtalu mag. Karl Fussi, obnovljiva energija iz elektrarne sicer ne napaja neposredno sistema žičnic, ampak gre v skupni energetski sistem. Prav gotovo pa vetrna in sončna elektrarna prispevata k energetski učinkovitosti in okoljski prijaznosti žičnic v Lachtalu.

V neposredni bližini smučišča ni razkošnih hotelov, zato pa je precejšnja ponudba apartmajev, penzionov in koč s prenočišči različnih kategorij. Še več možnosti je v širši regiji Murau, na primer v kraju Oberwölz, ki je od spodnje postaje žičnice oddaljen le nekaj kilometrov. Slikovito srednjeveško mestece, v katerega jedro je še vedno mogoče priti le skozi obokane vhode veličastnega obzidja s tremi ohranjenimi kamnitimi stolpi, je od leta 1007 do 1803 pripadalo freisinškim škofom, mestne pravice je dobilo že davnega leta 1305, večina stavb ob glavnem trgu pa je iz 15. in 16. stoletja. Impozantna je cerkev Sv. Martina, ki so jo zgradili leta 1480, potem ko je v požaru zgorela njena predhodnica iz leta 1248 … Sprehod po zgodovinskem jedru Oberwölza je lahko prav prijetna popestritev dneva, ko končamo s smučanjem v Lachtalu.

Do Lachtala je iz osrednje Slovenije približno dve uri in pol vožnje, zato je primeren cilj za vse smučarje, ki radi poskusijo še kaj novega – in zagotovo ne bodo razočarani. Pa še to – v bližini je tudi zelo prijetno smučišče Kreischberg, o katerem lahko več preberete tukaj, o smučarskih in drugih doživetjih v regiji Murau pa izveste tukaj.