Besedilo in fotografije: Matjaž Markič

Daruvar, mesto v zahodni Slavoniji, ki je bilo doslej znano predvsem po Daruvarskih toplicah, se uspešno postavlja tudi na hrvaški kulinarični zemljevid. V inovativnem gastronomskem projektu 6-i elementi so pod skupno blagovno znamko združili moči daruvarski gostinci.

Za projekt 6-i elementi imata zasluge predvsem Karin Mimica iz Gastronaut.hr in Turistično združenje Daruvar – Papuk, skupaj s številnimi daruvarskimi gostinci, ki so v sodelovanju videli priložnost za večjo prepoznavnost Daruvarja kot kulinarične destinacije, kar prinaša največjo korist prav njim. Gostinci v 6i-elementi predstavljajo svoje interpretacije na tri osnovne teme – jedi za povečanje imunosti, jedi za športnike in daruvarski pari. Pri prvem jedi vsebujejo sestavine, ki odganjajo viruse, pri drugem predvsem veliko proteinov, pri tretjem pa gre za spajanje jedi z različnimi okusi craft piva 5th element Daruvarske pivovarne – še enega prepoznavnega simbola Daruvarja.

Foto: 5th element

Projekt 6i-elementi so prizadevni organizatorji predstavili številnim turističnim in gastronomskim novinarjem, bloggerjem in poznavalcem iz Hrvaške, Srbije, Makedonije, Slovenije, Slovaške in Velike Britanije. Od kod pravzaprav naziv 6i-elementi? Ime se navezuje na craft pivo 5th element Daruvarske pivovarne; znano je, da je pivo sestavljeno iz štirih sestavin – vode, kvasa, sladu in hmelja. Štiri elemente pa povezuje peti, to je ljubezen oz. strast do varjenja piva, brez katere pivo ni tisto pravo. In šesti elementi so jedi, ki jih je mogoče uspešno spremljati s pivom 5th element, nekatere pa tudi z odličnimi daruvarskimi vini. Da gre pri tem za prave kulinarične mojstrovine, smo se hitro prepričali na lastne oči – in brbončice.

»Naša želja je bila, da na nov, nekoliko drugačen in inovativen način dvignemo raven gostinske ponudbe v mestu,« je začetni namen projekta pojasnila Ivana Plažanin Vuković, direktorica Turističnega združenja Daruvar – Papuk. Vsak od gostincev je dobil za nalogo, da pripravi po en meni za povečanje imunosti, meni za športnike in daruvarski par. Na izziv so se dobro pripravili, tudi s pomočjo izobraževanja ter nasvetov nutricionistov in priznanih chefov ter sommelierjev za pivo in vino. Končni rezultati so se na krožnikih izkazali za več kot odlične, tako da s pohvalami niso skoparili tudi vsega dobrega vajeni preizkuševalci. Že uvodni pozdrav večkrat nagrajenih žganic iz destilarne Wise Grus je navdušil, zlasti dišeča viljamovka, slivovka in dunjevača (kutinovo žganje). A pojdimo po vrsti…

V restavraciji Taverna v sklopu hotela Termal nam je nutricionist Dragan Gazibara z glavno kuharico Snježano Blažićko predstavil vse tri menuje. Kardiovaskularni menu: juha iz leče in korenčka, polnjeni piščančji file s pustim sirom, solata s hruško, feta sirom, orehi in medom, temni čokoladni kolač z mandlji. Menu za športnike: brokolijeva juha, polnjeni ramstek na žaru s špinačo in gobicami, špinačna rižota, zelena solata z oreščki, ovseni kolač z borovnicami. Daruvarski pari: pečena svinjska rebrca v omaki iz medu in gorčice, pečeni krompir z dimljenim sirom, zelena solata s parmezanom, karameliziran jabolčni kolač z vaniljevim sladoledom. Medtem ko je prvemu najbolj pristajal kozarec rdečega vina, se je k ramsteaku podalo craft pivo Stout 4.2, k rebrcem pa American Blond Ale.

Foto: Daruvarska pivovara

V Daruvarski pivovarni pivo varijo že več kot 180 let, Staročeško pivo pa je najstarejša pivska blagovna znamka na Hrvaškem. Svetlo pivo je tipičen predstavnik plzenskega tipa piva, zanimivo pa je, da so ga v Daruvarju varili že dve leti prej, preden so ga začeli variti v Plznu. Leta 2014 so izboru dodali craft piva, katerih količina je še vedno bolj butična. O zgodovini pivovarne, ki je imela svoje vzpone in padce, številne menjave lastništva ter se je dvakrat za las izognila propadu, nam je pripovedoval Krešo Marić, velik poznavalec piva nasploh, ki je z Daruvarsko pivovarno povezan že 30 let. Boljši časi pivovarne so povezani z začetki craft piva, kar je bila tudi njegova velika želja in če je bil do takrat vodja proizvodnje, se danes s ponosom imenuje mojster pivovar – brewmaster.

Večerja v kavarni Queen je prinesla nove interpretacije tematskih menujev 6i-elementi, kot jih je predstavil lastnik Dragan Leš. Imunost je krepil piščančji wok z zelenjavo, ingverjem in čilijem ter rižem, športnikom je bil namenjen telečji ramstek, pesin in kolerabni pire, solata s kalčki in semeni ter solata z dimljeno tuno, daruvarske pare pa je zastopal divjačinski golaž z njoki. Če je pri prvem ugajal daruvarski sauvignon, se je k drugima dvema najbolje podalo craft pivo Imperial Indian Pale Ale 5th element.

Foto: Daruvarske Toplice

Daruvar je še iz rimskih časov znan po termalni vodi, zdraviliški turizem pa ima tu dolgo tradicijo. »Zdravilna termalna in mineralna voda iz toplih vrelcev je nekoč veljala za zelo učinkovito pri zdravljenju ženske neplodnosti, danes izvajamo v Daruvarskih Toplicah predvsem terapije ob bolečinah v sklepih, revmatskih obolenjih, bolečinah v hrbtenici in križu, postoperativno rehabilitacijo in nevrološko rehabilitacijo,« nam pove Melita Bartoš, vodja marketinga in prodaje. Zdravilna termalna voda in mineralno peloidno blato (fango) sta temelja medicinske rehabilitacije in sodobnega wellnessa v zdraviliškem hotelu Termal, kjer gostijo na pripravah tudi številne športnike.

V trendovskem street foodu Black & White, ki ga vodi Dejan Jambrović, je za krepitev imunosti prijala lahkotnejša fitness solata s piščancem, zeleno solato, špinačo, rukolo, motovilcem in sezonskim sadjem z dodatkom domačih praženih lešnikov, športniki so okušali sportiljo – tortiljo s piščancem na žaru, češnjevimi paradižniki, koruzo in papriko, daruvarske pare so predstavljale rustikalne palačinke z marmelado iz gozdnih sadežev, medom in lešniki, za bonus pa je gostitelj postregel še s temno pizzo, obarvano s sipinim črnilom. K vsem se je imenitno podalo craft pivo American Blond Ale.

V Čebelarstvu Daruvar smo okušali domači lipov, akacijev in cvetlični med, tudi različni sadni likerji na medeni osnovi so poželi odobravanje. V dvorcu grofa Jankovića, ki dominira nad mestom, pa smo v vinski kleti pod vodstvom enologinje Suzane Jurišić sledili baladi o vinu. Vina Badel 1862 so se imenitno združevala s kravjimi in kozjimi siri lokalne sirarne Biogal. Med vini sta pustila najmočnejši vtis odlični sauvignon in še posebej izjemni cabernet sauvignion Korlat, kozji sir s tartufi pa na koncu degustacije dodal še piko na i.

V gostilnici Srce so za krepitev imunosti pripravili zelo okusen, ravno prav pikanten ribji paprikaš s testeninami. V vinu pečeni »pijani krap« je bil glavna zvezda menuja daruvarski pari, športnikom namenjene jedi z žara pa je dopolnjevala solata s semeni. V Srcu so sicer znani po jedeh iz svežih sladkovodnih rib iz ribogojnice Končanica ter odličnih malicah. K vsemu je prijalo nefiltrirano craft pivo Imperial Indian Pale Ale 5th element. Namesto digestiva pa smo si nato v zdraviliškem Julijevem parku ob Antonovem vodnjaku s termalno vodo, ki ima okrog 46 stopinj, pripravili čaj iz ginka in zelišč, ki rastejo v parku – prav prijetno osvežilen je bil.

Večerja v restavraciji Terasa je za imunost postregla s špinačno juho, telečjim filejem z brezglutenskimi testeninami, paradižnikom in rdečo papriko ter solato iz brokolija, začinjeno s česnom in limono. Športniki so se krepili s kremasto avokadovo juho, puranjimi medaljoni v omaki z bukovimi ostrigarji, rezanci, motovilcem in slastnim kostanjevim pirejem z gozdnimi sadeži, daruvarske pare pa je zastopal divjačinski golaž s cmoki, solato rdeče pese in slavonsko specialiteto, tačkerli – raviolom podobnimi testeninami s sladkim nadevom (tokrat slivovo marmelado). Da v Daruvarju živi kar številna češka manjšina, so nas spomnili s tradicionalnimi češkimi jedmi – svičkova na smetane (marinirana govedina s cmoki in smetanovo zelenjavno omako), krompirjevimi svaljki in zeljno solato. K češkemu menuju se je prileglo craft pivo American Blond Ale, k drugim pa temni Stout 4.2.

Foto: Daruvarske toplice

V Daruvarskih Toplicah so gostje iz Slovenije med najbolj številnimi tujimi gosti. Nekateri pridejo tja zaradi blagodejnih učinkov termalne in mineralne vode ter različnih terapij, drugi pa spet samo za sprostitev ob podaljšanem koncu tedna. Okolica ponuja številne možnosti za sprehode, najbolj privlačno pa je seveda kopanje v bazenih hotela Termal ter uporaba wellnessa s savnami. Termalna voda v notranjem bazenu, ki je povezan z zunanjim delom, ima okrog 35 stopinj – povsem dovolj za kopanje zunaj tudi v hladnejših obdobjih leta. Pravi užitek na koncu dneva je v temni, le od polne lune osvetljeni noči zaplavati v zunanji del bazena.

V okrepčevalnici Orijent, ki jo vodi Faruk Demiri, pečejo po mnenju poznavalcev najboljši burek na Hrvaškem, znani so tudi po doma narejenem jogurtu. Prav jogurt z lipovim medom so ponudili kot jed za imunost, mesni burek (z bikovim mesom) je bil tako kot njegova sirova inačica – za puriste sirnica, ne burek – daruvarski par z domačim jogurtom, prav tako kot okusna baklava z daruvarskimi orehi in limonada, športnike pa je čakal skutni kolač. Bureka je zmanjkalo najprej, baklave pa smo mnogi kupili še za domov.

V restavraciji Little Italy Pub, okusno urejenem lokalu z italijanskim pridihom, kot si ga je zamislil lastnik Marko Pilat, so znani zlasti pa steakih in biftekih, pa tudi po pizzah in še posebej po pristnem vzdušju, zaradi katerega se gostje radi vračajo. Počasi pečena svinjska ribica v žajbljevi omaki je bila namenjena povečanju imunosti, kocke bifteka v daruvarskem cabernetu z njoki so predstavljale daruvarske pare, športnikom pa je teknil biftek v omaki s štirimi vrstami gob, rižem in solato iz rukole, sirom grana padana in semeni. K vsem jedem se je tokrat najbolje prilegel cabarenet sauvignion Horvat.

Daruvar, eno najlepših mest celinske Hrvaške, ki v zadnjih letih gosti tudi Fra Ma Fu festival reportaže, je iz Ljubljane oddaljen slabe tri ure vožnje, večji del po avtocesti mimo Zagreba, in je zagotovo vreden obiska. Daruvarske Toplice občasno nudijo za bivanje ugodne pakete in gost tam dobi res veliko za svoj denar. Aktivni konec tedna je poleg kopanja v termalnih bazenih mogoče dopolniti tudi s spoznavanjem mesta in okolice – na primer na kolesu. Ker je 6i-elementi dolgoročen projekt, gostinci obljubljajo, da bo tudi v prihodnje na jedilnikih v redni ponudbi vsaj po ena jed iz vsake skupine, zato jih velja obiskati in se prepričati o okusnosti ponudbe.